وبلاگ

20 حقیقت جالب درباره شیشه

20 حقیقت جالب درباره شیشه

جالب است بدانید که قبل از اینکه بشر شیشه را تولید کند و آن را بسازد طبیعت به صورت خودکار شیشه را تولید کرده بود ، به صورتی که زمانی که رعد و برق به شن ه برخورد میکن گرمای ناشی از آنها شن را تبدیل به لوله های شیشه ای می کرد که به آن Fulgurites می گفتند و همچنان گرمای گرمای متراکم فوران آتشفشان ها نیز سنگ ها و شن ها را تبدیل به شیشه می کرد که به آن Obsidian می گفتندکه در زمان های قدیم مردم Obsidian ها را تراش می دادند و از آن به عنوان چاقو، سرنیزه، جواهرات و پول و … استفاده میکردند.

20 حقیقت جالب درباره شیشه

2- شواهد و مدارکی وجود دارد که تولید شیشه توسط انسان ها را حدود 3 هزار سال قبل از میلاد نشان میدهد که کشور های مختلفی مانند بین النهرین، مصرو سوریه از مراکز تولید شیشه در آن زمان محسوب میشدند. اما به لطف کشور گشایی های روم باستان، صنعت تولید شیشه مدرن در کشورهای فتح شده توسط آنها انتشار پیدا کرد و امروزه ما بابت بهره مندی از شیشه در زندگی روزمره مان باید از رومیان باستان متشکر باشیم!

3- یکی از آثار بسیار باارزش ساخته شده از شیشه که در بین سالهای 5 و 25 میلادی ساخته شده است شیشه گلدان پورتلند (Portland Vase) می باشد که در روم ساخته شده است.

4- ساخت و تولید اولین کارخانه شیشه درسال 1608 در جیمزتون، ویرجینیای ایالات متحده ساخته و شروع به کار کرد.

5- برای اولین بار در سال 1850 از شیشه های بطری برای ویسکی ها استفاده شد.

6- شیشه های مربا با درب پیچی ابتدا در سال 1950 ساخته و استفاده شدند.

7- به طور کلی شیشه هایی که بیشتر در معرض تابش های هسته ای قرار می گیرند به رنگ قهوه ای می باشند؛ از اینرو، شیشه های مخصوصی برای استفاده در پنجره های مانیتورینگ نیروگاه های هسته ای ساخته شده اند که با تابش های هسته ای تغییر رنگ نمی دهند.

8- ظروف شیشه ای قابلیت بازیافت دارند ، به صورت که شیشه ها ابتدا شکسته می شوند و سپس با سلیس، سنگ آهک و خاکستر سودا ( کربنات سدیم) ذوب و ترکیب شده و با آن دوباره ظروف شیشه ای جدید تولید خواهد شد.

9- انرژی که از بازیافت یک بطری شیشه ای صرفه جویی می شود می تواند یک کامپیوتر را به مدت زمان 30 دقیقه روشن نگه دارد.

10- در آمریکا حدود 80 درصد از ظروف شیشه ای بازیافت میشود اما نکته جالب این است که که تنها 25 درصد از ظروف پلاستیکی بازیافت می شوند.

11- در اواخر 2013، کارخانجات تولید شیشه برنامه ریزی کرده اند که 50 درصد از موارد بازیافتی در تولید بطری های شیشه ای استفاده کنند، با اینکار انرژی کافی برای 45هزار خانوار به مدت یکسال تامین و 181550 تن زباله هر ماه از محل زباله ها کم می شود.

12- ظروف شیشه ای از جمله موادی هستند که زودترین بازگشت را نسبت به سایر محصولات فروشگاه های محلی (curbside) به قفسه ها دارند- کمتر از 30 روز.

13- شیشه بی نهایت بار قابلیت بازیافت بدون از دست دادن کیفیت را دارد.

14- صنعت ظروف شیشه ای ارزشی معادل 5.5 میلیارد دلار دارد.

15- شیشه خرده هایی که برای بازیافت مورد استفاده قرار می گیرند، حرارت کمتری نسبت به تولید شیشه از مواد خام نیازمندند؛ لذا تولید شیشه به این روش 40 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می کند.

16- مواد غذایی و نوشیدنی ها اغلب در بطری های شیشه ای قهوه ای رنگ نگه داری می شوند؛ زیرا رنگ قهوه ای نور ماوراء بنفش را منعکس می کند و از فساد مواد غذایی جلوگیری می نماید.

17- در ژانویه 2008، کارولینای شمالی اولین ایالتی بود که نوشیدنی فروشی ها ( بارها) را مجبور به بازیافت ظروف شیشه ای کرد.

18- تولید شیشه شباهت زیادی به دنبال کردن یک دستورالعمل پخت غذا دارد. مواد اولیه همه شیشه ها، سه ماده شامل: شن و ماسه، خاکستر سودا و سنگ آهک می باشد و از ترکیبات شیمیایی دیگر برای رنگ شیشه استفاده می شود.

19- بازیافت شیشه سبب حفظ مواد خام می شود :‌هر تن شیشه بازیافتی، 1300 پوند شن، 410 پوند خاکستر سودا و 380 پوند سنگ آهک را حفظ و صرفه جویی می کند.

20- ماه سپتامبر به نام “ماه بازیافت شیشه” می باشد.