وبلاگ

شیشه پیرکس

شیشه پیرکس

در این بخش قصد داریم تا شما را با شیشه پیرکس یا شیشه های بروسیلیکات و ویژگی های آنها آشنا کنیم. شیشه پیرکس نوعی شیشه میباشد که دارای سیلیکات زیادی است وترکیبات شیمیایی به این شکل است :

SiO2 80.6%

Al2O3 2.3%

Na2O 4%

B2O3 13%

شیشه بروسیلیکات را مردم با نام های  پیرکس (pyrex) وکیمکس (kimax) بهتر می شناسند.  این محصول برای اولین بار توسط یک سازنده ی  آلمانی به نام اتوشات(otto schoot) درقرن19ساخته شد  و به عنوانduran در سال 1893به فروش رسید . بعدها در گفتار روزمره ی مردم به عنوان پیرکس که به معنای شیشه بروسیلیکات است نام گرفت.

شیشه بروسیلیکات

شیشه بروسیلیکات دربرابر حرارت بالا و  سیب های شیمیایی مقاومت بسیار بالایی  دارد. بهتر است بدانید که این امر به این دلیل است که  در ساختار این نوع شیشه برخی از  sio2 ها جایگزین اکسید برو شده اند. این نوع شیشه در واقع یکی از قدیمی ترین انواع شیشه در جهان شناخته می شود.

یکی از دلایلی که شیشه بروسیلیکات در آیینه های تلسکوپی و یا سایر بخش های دقیق صنعتی و غیر صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد,ضریب انبساط حرارتی پایین این محصول می باشد.  به دلیل مقاومت بالایی که در برابر شک های حرارتی دارد  در ساختن فر ها , ابزاز های آزمایشگاهی,لنز ها ، لامپ هاو دیگ های بخار شیشه ای ب مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین مقاومت شیشه های پیرکس ، مقاومت آن ها  در برابر اسید  است . در طرف مقابل این نوع شیشه ها در برابر مواد قلیایی مقاومت کمی دارند .فیبرهای شیشه ای که در ترکیبات پلاستیک فشرده مورد استفاده  قرار می گیرند، نوع اصلاح شده ی شیشه بروسیلیکات هستند.

خرید شیشه پیرکس

در صورتی نیاز به خرید انواع شیشه های سکوریت ، شیشه های ساختمانی ، شیشه های چاپی و … را داشتید میتوانید با بخش فروش ایمن جام فرد تماس گرفته و سفارش خود را ثبت نمائید.

مشخصات فیزیکی شیشه پیرکس

ضریب انبساط:    (20°C–300°C) 3.3 x 10-6 K-1)

تراکم :  2.23g / cm3

ثابت دی الکتریک: 1MHz، 20 ° C) 4.6)

گرمایی ویژه: (20 ° )C 750J / کیلوگرم ° C

رسانایی گرمایی: 20 ° C 1.14W / M ° C

نسبت پواسون: 25 ° C – 400 ° C 0.2

مدول یانگ: 25 ° C 6400 کیلوگرم / MM2

اطلاعات نوری:

ضریب شکست: 1.474

انتقال نور مرئی,شیشه ای به ضخامت2mm=92″%

انتقال نور مرئی,شیشه ای به ضخامت5mm=91%