وبلاگ

شیشه لمینت

شیشه لمینت

هنگامی که از شیشه ی ایمنی صحبت می شود ذهن طراحان به سمت شیشه سکوریت و شیشه لمینت می رود . در اینجا می خواهیم به مصارف و کاربردهای استفاده از شیشه لیمنت اشاره کنیم.

شیشه لمینت

شیشه ای دیگر نیز به نام شیشه ی سیمدار، می تواند جزء شیشه های ایمنی محسوب شود و حتی در مقابل آتش نیز مقاومت داشته باشد ولی متاسفانه با ورود شیشه های پیشرفته تر این گونه شیشه ها کمتر مورد استفاده قرار خواهند گرفت.شیشه های ایمنی هر از چند گاهی آزمایش خواهند شد که هر کدام از آنها ویژگی هایی منحصر به خود دارند.

شیشه لمینت

شیشه سکوریت به طور تقریبی 5 الی 6 برابر از شیشه های معمولی مقاوم تر هستند و نیز دارای مقاومت حرارتی می باشند همچنین زمانی که شکسته می شوند به ذرات ریز غیر برنده خُرد می شوند.

معایب شیشه سکوریت

یکی از معایت شیشه سکوریت این بوده که بعد از شکل گیری و حرارت دیگر نمی توان آنها را برش یا سوراخ کرد و اگر با الماس شیشه بری برخورد کنند خُرد می شوند.

شیشه لمینت دارای لایه ای شبیه به طلق مانند می باشد که بین دو لایه ی بیرونی قرار گرفته و به هنگام شکستن این دولایه ی بیرونی را نگه می دارد که این حسن بسیار برتر این گونه شیشه ها می باشد زیرا شیشه های خُرد شده بُرنده نمی باشند و اینکه شیشه در جای خود باقی می ماند مگر اینکه ضربه سفت و محکم باشد.

به طور معمول از شیشه سکوریت نسبت به لمینت بیشتر استفاده می شود شاید دلیل آن قیمت مناسب شیشه سکوریت باشد اما برخی پروژه ها هستند که نیاز به استفاده از شیشه لمینت خواهند داشت.

درب و پنجره های شیشه ای بیرونی فروشگاه ها

برای فروشگاه ها یا دفاتری که معمولا شب ها تعطیل هستند؛استفاده از شیشه لیمنت برای پنجره های بیرونی توصیه می شود زیرا در صورت شکستن شیشه لمینت این مزیت وجود دارد که شیشه در جای خود قرار می گیرد و مکان شما امنیت بیشتری خواهد داشت.

محل های مرتفع

در مکان های مرتفعی که شیشه در آنها نصب شده مانند روف لایت ، روشنایی ها ، پنجره های مرتفع و نماها استفاده از شیشه لمینت بسیار مناسب تر می باشد،طبق استاندارد انگلیسPART2 BS 5516 در ارتفاع بالای 5 متر نیز باید از شیشه سکوریت یا لمینت استفاده شود.

در ارتفاع 5 تا 13 متر شیشه سکوریت کمتر از6میل و کوچکتر از 3 متر مربع ، و در غیر اینصورت باید از لمینت استفاده شود. سایر مکان های بالای 13 متر  نیز باید از شیشه لمینت استفاده شود.دلایل ضروری بودن و تاکید رعایت استانداردها این بوده که اگر در ارتفاع 13 متر شیشه خُرد شود صدمه ای به افراد پایین نرساند.

کف شیشه ای

برای پله یا کف ساختمان شیشه ای نیز باید از شیشه لمینت استفاده شود. زیرا لمینت مقاومت بالایی در برابر فشار دارد و این اطمینان را به شخص خواهد داد تا بدون استرس و نگرانی روی آن راه برود.

شیشه لمینت

پارتیشن های شیشه ای PDLC

پارتیشن PDLC ، نوعی پارتیشن بوده که یک لایه ی طلق PDLC بین دو لایه ی شیشه قرار گرفته و با وصل برق شفاف و قطع برق مات خواهند شد.این پارتیشن های شیشه ای نیز باید از نوع شیشه های ایمنی ( سکوریت یا لمینت) باشند.