وبلاگ

تاریخچه شیشه

تاریخچه شیشه

تاریخچه شیشه : اگر بخواهیم تاریخچه ی مختصری از سیر پیدایش ماده شیشه و انواع آن بیان کنیم در ابتدا از شیشه هایی که به طور طبیعی و در اثر فعالیت های ناشی از آتشفشان ایجاد شدند را می توان نام برد .

تاریخچه شیشه

مسلما جنس شیشه در آن زمان مرغوب نبوده و برای نمونه شیشه ابسیدین علاوه برمحدودیت آن،برای برش دادن نیاز به ابزارهایی داشت وبا این حال به سرتاسر جهان هم داد و ستد می شد . اما بر طبق اطلاعاتی که محققین این عرصه به دست آورده اند، شاید بتوان گفت که اولین شیشه در نواحی ساحلی روسیه امروزه یا همان مصر باستان بوده است.

این زمان مربوط به 3600 سال پیش از میلاد در نظر گرفته شده است. نظریه دیگر در مورد پیدایش شیشه های نخستین نیمه ی هزاره سوم این است که به طور تصادفی در هنگام ساختن سفال وهمچنین مراحل فلز کاری به وجود آمده اند.

متاسفانه و یا خوشبختانه در طی زمان این ماده به عنوان یک ابزار تجملاتی باقی ماند و به مرور زمان دست خوش تغییراتی شد. برای نمونه با گذشت زمان،پایان عصر برنز این ماده تا حدودی از گسترش آن کاسته شد. با این حال در نقطه دیگری از جهان آسیای جنوبی در حدود 1730 پیش از میلاد رشد و توسعه این ماده گسترش یافت.

کاربردهای ساخت شیشه

در کشور چین ساخت شیشه نسبت به دیگر مواد ، همانند فلز و سرامیک دیر تر شروع شد. توجه داشته باشید که ، این ماده شیشه در سر تا سر جهان به مرور زمان گسترش پیدا کرد و کاربردهای چشم گیری از خود نشان داد .برای نمونه درامپراتوری روم علاوه بر مناطق مسکونی ،در مراسم خاکسپاری وبعلاوه در مصارف صنعتی هم کاربرد داشت .

تاریخچه شیشه » معایب شیشه های نخستین

در دوران ابتدایی پیدایش شیشه، خواه نا خواه جنس ماده شیشه به مرغوبیت ماده امروزی نبوده است. برای نمونه رنگ شیشه های نخستین به دلیل انواع ناخالصی  های موجود در آنها رنگی بوده است و بعلاوه نور را از خود عبورنمی داد .

کاربردهای شیشه در گذر زمان

همان طور که در بالا اشاره شد ،با گذشت زمان ماده شیشه کاربردهای متفاوتی یافت . به طوری که در قرن وسطی به صورت گسترده به کار گرفته شد . ازکاربردهای آن  می توان به استفاده از شیشه های رنگی در معماری اسلامی ،در کلیساهای معمولی و جامع ،شیشه های رنگی در سازه ساختمان ها ،و…اشاره نمود ولی با دگرگونی در صنعت معماری ،از کاربرد شیشه های رنگی بسیار بزرگ کاسته شد و بیشتر به عنوان شیشه درخانه ها کاربرد پیدا نمود. توجه داشته باشید که با گذر زمان این ماده ارزانتر شد و این امر سبب گردید که علاوه بر استفاده همگانی ، تولید آن نیز گسترش یابد.

آغاز به کارگیری دیوار شیشه ای یا پرده ای

در ادامه ،انواع متفاوتی از شیشه به روی کار آمدند . شیشه های لایه لایه ای ،مسطح وآجری، کاربرد چشم گیری یافتند. تولید گونه های تازه ای از شیشه سبب شد تا این ماده در ساختمان سازی کاربرد دوچندانی پیدا کند . بعلاوه با روشن شدن ویژگی های گسترده نوری این ماده در صنایع تولید عدسی، ابزارهای ستاره شناسی؛ و ابزارهای پزشکی و همچنین ایجاد کارگاه های کوچک شیشه های هنری و….می توان اشاره کرد .

تاریخچه شیشه تا به امروز

امروزه شیشه به روش های گوناگونی تولید ، فرآوری و مورد مصرف عموم قرار گرفته است که کارخانه ایمن جام فرد مفتخر است تا بخش عظیمی از تولید شیشه سکوریت کشور را به ثمر رسانده و تامین نماید . امیدواریم که این مقاله ( تاریخچه شیشه ) مورد توجه شما کاربران گرامی قرار گرفته و از آن استفاده کرده باشید.